Amerika Birleşik Devletleri ve Greencard Hakkında

Amerika ve Greencard Hakkında
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri (United States of America), kuzeyinde Kanada, güneyinde Meksika, doğusunda atlantik okyanusu ve batısında pasifik okyanusu olan bir toprak parçasıdır. Bir federal bölge ve elli eyaletten oluşmaktadır. ABD, bir federal anayasal cumhuriyet ile yönetilmektedir. Amerika Birleşik Devletlerinin doğusundan batısına 4 saatlik zaman farkı vardır.

Amerika’ya göç eden göçmenler ingilizlere karşı bağımsızlık savaşını kazanmış ve 1776 yılında Birleşik Krallıktan ayrılmış ve bağımsızlıklarını ilan ederek Amerika Birleşik Devletleri kurmuşlardır. Resmi kuruluş tarihi 4 temmuz 1776’dır. 1789 yılında ilk anayasasını kabul eden Amerika Birleşik Devletleri Modern Demokrasinin kurucusu olmuştur. Kuruluşunun ilk zamanlarında, köleliğin kaldırılması konusunda çıkan tartışmalar neticesinde güneydeki 11 eyaletin birlikten çekilmesi ve bunun üzerine yaklaşık 5 yıl süren bir iç savaş Kuzey-Güney Savaşı yaşanmasıyla sonuçlanmıştır. Amerikan İç Savaşı kuzeyin zaferiyle sona erdi.

Farklı etkin grup, ırk ve inançların getirdiği çeşitlilik, Amerikan kültürünü yaratan bir unsurdur. Greencard lotosunun amacı bu çeşitliliğe katkı sağlamaktır. Amerika’nın ilk aşama yerleşimcileri irlanda ve ingiltere kökenli, ikinci aşama yerleşimcileri ise istemleri dışında kıtaya zorla götürülen Afrikalı kölelerden oluşmaktadır. Üçüncü aşamada Amerikan nüfusuna milyonlarca Alman, Polonyalı, Yunan, Çek ve Rus katıldı. Günümüzde ise daha fazla refah ve özgürlük beklentisiyle bölgeye göç edenlerin çoğunluğunu Asyalılar ve Latin Amerikalılardan oluşmaktadır. Şu an ABD’de 1.000.000 civarında TÜRK yaşamaktadır. Her yıl ortalama 20 bin civarında Türk Amerika Birleşik Devletlerine göç etmektedir. Özellikle; New York, California, New Jersey, Florida, Texas, İndianapolis ve Arizona Türk nüfusun yoğunlaştığı bölgelerdir.

 

Greencard nedir?

Greencardi Amerikan vatandaşı olmadığı halde Amerika Birleşik Devletlerinde süresiz oturum ve çalışma iznine sahip olmanızı sağlayan bir göçmen vizesidir.

Greencard (Çeşitlilik Göçmen Vizesi) lotosu nedir?

Her yıl Amerikan Kongresi yetkisiyle ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Çeşitlilik Göçmen Vize Programı kapsamında 50.000 kişiye kura ile Green Card (çeşitlilik göçmen vizesi) verilmektedir. Her sene düzenlenen DV programı, basit ama bazı katı kurallarla sınırlandırılmış, yeterlilik şartlarına uyan kişilere sağlanmaktadır. DV programını kazananlar, bir bilgisayar tarafından rastgele yapılan çekiliş neticesinde belirlenmektedir.

Greencard çekilişine katılmak ya da çekilişi kazandığınız takdirde vize alabilmek için İngilizce bilme şartı aranmamaktadır. Çekilişi kazanmak otomatikman Green Card almak anlamına gelmez. Çekiliş sonucunda toplam vize verilecek kişi sayısından daha fazla sayıda kişiye çekilişi kazandığına dair bilgi veriliyor. Bu kişiler arasında ise sadece işlemlerini hatasız ve zamanında gerçekleştiren ve ABD tarafından vize verilmesinde sakınca görülmeyen kişilere Green Card almalarını sağlayan vizelerden tahsis ediliyor.

Greencard ile;

ABD’de ömür boyu resmi olarak oturum ve çalışma iznine sahip olursunuz.
Oy kullanmak dışında, Amerikan vatandaşlık haklarının neredeyse tamamına sahip olursunuz.
Amerikan Devlet Üniversiteleri’ne veya kurumlarına burs başvurusu yapabilir, öğrenim görebilirsiniz.
Amerikan Devlet Daireleri dahil hemen hemen her yerde çalışabilir ve kendi iş yerinizi açabilirsiniz.
Greencard ile ABD’de yaşamaya başladıktan 5 yıl sonra Amerikan Vatandaşlığına başvurup Vatandaş olabilirsiniz. (Türk vatandaşlığınızı kaybetmeden)

 

Greencard çekilişine başvuru şartları:

Greencrd Çekilişine başvurmak için her hangi bir yaş sınırı yoktur. Fakat en az lise mezunu olmak VEYA uzmanlık ve deneyim gerektiren bir işte en az 2 yıl çalışmış olma koşulu vardır.

5
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
2
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü
Amerika Birleşik Devletleri ve Greencard Hakkında

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Amerikax ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!